A farkasvakság vagy éjszakai vakság egy a látás funkcióinak csökkenésével járó állapot.
A farkasvakságban szenvedő beteg szürkületben, félhomályban feltűnően gyengébben lát, mert a szem nem képes azonnal alkalmazkodni a fény utáni sötétséghez. Ennek oka a szem ideghártyája széli részein elhelyezkedő látóidegsejtek, a pálcikák pusztulása. A pálcikák pusztulásának két fő oka az A-vitamin hiánya vagy a retinitis pigmentosa nevű veleszületett betegség(csoport) lehet.
A gyengénlátás a látás nagyfokú sérülését jelenti. Rendszerint azt tekintik gyengénlátónak, akinek látásélessége a jobban látó szemén szemüveggel javítva is az ép látásélesség 10-33%-a (visus 0,1-0,33). A határokat rugalmasnak tekintik, így figyelembe veszik a látótér beszűkülését és a halmozott vagy romló szemészeti elváltozást.
Az allergia az immunrendszer túlérzékenysége (szenzibilizálódása). Az allergiás tüneteket, viszont más szervrendszerek produkálják: légző szervrendszer, emésztőszervrendszer, bőr (kültakaró), szem. Az adott szervrendszer allergiás megbetegedése alatt, azt a betegséget értjük, melynek hátterében a szenzibilizálodott immunrendszer reakciója áll.